Hygienici v loňském roce uložili restauracím a stravovacím provozovnám pokuty za 13 milionů korun. Zároveň nařídili uzavřít 259 z nich, o 105 víc než v roce 2014. Celkem zkontrolovali přes 23 tisíc stravovacích zařízení.
Jen do 20. února inspektoři provedli 2 324 kontrol v celkem 2 200 provozovnách.
Celkem provedli hygienici 23 066 kontrol, k nejčastějším prohřeškům patřily nedostatky v provozní hygieně, v oblasti skladování potravin a neodpovídající stavebně-technický stav provozoven.
„Důležitou součástí kontrol orgánů ochrany veřejného zdraví je také monitorování zdravotního stavu personálu. Loni jsme z provozu vyloučili 1 986 osob s podezřením na ohrožení veřejného zdraví vzhledem k tomu, že by mohli být zdrojem nákazy,“ uvedl hlavní hygienik Vladimír Valenta.
Hygienici rozdali rovněž pokuty za téměř 13 milionů korun.
„Bylo uloženo 919 opatření spočívajících v nařízení sanitace, uzavření provozovny či pozastavení činnosti nebo v nařízení likvidace pokrmů. Za tyto prohřešky bylo navrženo 4 452 sankcí ve výši 12 934 100 korun,“ dodal Valenta k dopadům hygienických kontrol.
Valenta uvedl, že hygienici pokračují v kontrolách také letos. Jen do 20. února jich provedli 2 324 v celkem 2 200 provozovnách. „Výsledkem těchto kontrol je 6 uzavřených provozoven, 10 pozastavení výkonu činnosti, 17 nařízení sanitace a ve 24 případech bylo nutné zlikvidovat závadné pokrmy. Za toto období bylo navrženo celkem 397 sankcí ve výši 1 160 700 korun,“ doplnil hlavní hygienik.
Provozovny kontrolují vedle hygieniků také inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce, ti ale neprověřují zdravotní stav personálu. V novele zákona o potravinách, která je nyní ve Sněmovně, je návrh, aby veškeré pravomoci při kontrole restaurací a dalších provozoven stravovacích služeb převzali zemědělci.
Hygienikům by zůstala kontrola stravovacích provozů jen ve školách, nemocnicích či zařízeních sociální péče. Odbory varují před možným zhoršením ochrany pro zákazníky restaurací.
Autoři: bur, ČTK