Popularita a spotřeba másla je v České republice tradičně vysoká. V konzumaci tohoto mléčného výrobku předčíme řadu evropských států, i když třeba ve spotřebě mléka naopak za průměrem zaostáváme. Přesto i máslo – jako řadu dalších potravin – provázejí některé mýty a nepřesnosti.

Odborníci Jaroměřické mlékárny, českého výrobce mléčných produktů, připravili přehled těch, se kterými se nejčastěji setkávají. Patří k nim dotazy ohledně nutričních hodnot, využití i uchovávání másla.

Je pravda, že máslo obsahuje nasycené tuky a ty jsou nezdravé?

Jde o mýtus. Mnoho let se tvrdilo, že nasycené tuky obsažené v živočišných tucích, a tedy i másle, jsou špatné pro naše zdraví. Považovaly se za hlavní příčinu onemocnění srdce, obezity, cukrovky. Nedávný rozsáhlý výzkum však zjistil, že šlo o velké zjednodušení. Otázka „dobrých“ a „špatných“ tuků je daleko složitější. Například vědec Fred Kummerow, který je považován za průkopníka výzkumu transmastných tuků a jejich vlivu na onemocnění srdce, uváděl, že malé množství je dokonce tělu prospěšné. Jako vždy platí i v tomto případě „všeho s mírou“.

Lze máslo uchovávat v mrazáku?

Je to pravda, ale pozor! Máslo můžeme bez potíží zmrazit. I šéfkuchaři tvrdí, že na výsledku to nikdo nepozná. Mléčný tuk je velmi stabilní, takže při správném skladování v mrazu vydrží třeba i rok. Potíž však nastává, pokud zmrazíme už jednou (či vícekrát) zmrazené a zase rozmrazené máslo. Takovýto postup se především podle cukrářů odrazí na výsledné chuti. Jako čerstvé zkrátka máslo z mrazáku chutnat nebude.

Je máslo to nejlepší, co můžeme použít na smažení?

To je bohužel mýtus. Běžná másla obsahují zbytky vody (povoleno je až 16 %). Právě mléčné bílkoviny tvoří při vyšších teplotách různé látky, které nepříznivě ovlivňují naše zdraví. Pokud chcete na másle smažit, pořiďte si nebo sami připravte tzv. přepuštěné máslo.

Platí, že máslo je „nutriční zlato“?

Ano, máslo skutečně patří mezi přírodní energeticky bohaté potraviny. Právě díky vysokému energetickému obsahu nasytí a pokryje energetickou potřebu organismu i poměrně malým množstvím. Najdeme v něm celou řadu významných vitamínů rozpustných v tucích, především A, D, E a K.

Které máslo je skutečně čerstvé?

S označením „čerstvé“ se smí prodávat jen máslo po dobu dvaceti dní od data výroby. Takové máslo musí být uchováváno při teplotě do 8 °C. Použití označení „stolní máslo“ znamená, že takové máslo mohlo být skladováno při chladírenských nebo i mrazírenských teplotách delší dobu. Více v článku Hledejte spojení „čerstvé máslo“, vyhnete se mraženému výrobku.

Až si půjdete koupit své máslo, myslete na to, že jen regionální potraviny mohou být skutečně čerstvé. U potravin, které k nám putovaly přes půl světa, je pravděpodobnost, že byly zmrazené, mnohonásobně vyšší.

Zdroj: www.vitalia.cz